Apple iPhone 6
Price: 93500.00
- Available Country :
- Made In :
- Product ID 329
- Product Category:
- Updated on 2014-09-11
| Technical Specification | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Name | Apple iPhone 6 |
| Operating System | iOS 8 |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| RAM | 1 GB RAM |
| GPU | PowerVR GX6650 (hexa-core graphics) |
| Display | |
| Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, |
| Multitouch | Yes |
| Pixel Density | ~326 ppi |
| Protection | Shatter proof glass, oleophobic coating |
| Network | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 |
| 4G | LTE 700 / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 / 850 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA) LTE 700 / 800 / |
| SIM | Nano-SIM |
| Body | |
| Dimension | 138.1 x 67 x 6.9 mm |
| Weight | 129 g |
| Multimedia | |
| Audio | Yes |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Memory | |
| Internal | 16/64/128 GB |
| Card Slot | No |
| Data Service | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | v2.0 |
| Infrared Port | Yes |
| Jack | Yes |
| Camera | |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | 1.2 MP |
| Features | 1.5µm
pixel size, geo-tagging, simultaneous HD video and image recording,
touch focus, face and smile detection, image stabilization, panorama,
HDR Video : 1080p@60fps, 720p@240fps |
| Features | |
| FM Radio | No |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Colors : Space Gray, Silver, Gold Active noise cancellation with dedicated mic AirDrop file sharing Siri natural language commands and dictation iCloud cloud service iCloud Keychain Twitter and Facebook integration TV-out Maps iBooks PDF reader Audio/video player/editor Organizer Document viewer/editor Photo viewer/editor Voice memo/dial/command Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po battery |
| Standby | (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Talktime | (2G) / Up to 14 h (3G) |

0 comments:
Post a Comment