Apple iPhone 3GS
- Price: 32000.00 BDT
- Available Country : Bangladesh
- Made In :
- Product ID 3
- Product Category: Smartphone
- Updated on 2013-04-28
| Technical Specification | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Name | Apple iPhone 3GS |
| Operating System | iOS |
| OS Version | 6.1.3 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| RAM | 256 MB |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches |
| Resolution | 320 x 480 pixels |
| Multitouch | Yes |
| Pixel Density | ~165 ppi pixel |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Network | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Body | |
| Dimension | 115.5 x 62.1 x 12.3 mm |
| Weight | 135 g |
| Multimedia | |
| Audio | MP3, Vibration, Proprietary ringtones |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Memory | |
| Internal | 8/16/32 GB storage |
| Card Slot | No |
| Data Service | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | v2.0 with A2DP |
| USB | v2.0 |
| Jack | 3.5 mm jack |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP |
| Secondary | No |
| Features | - 2048x1536 pixels - Autofocus - Check quality - Geo-tagging, touch focus - Video record - VGA@30fps - Video geo-tagging |
| Features | |
| FM Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Sensors | - Accelerometer - Proximity - Compass |
| Other | - iCloud cloud service - Twitter and Facebook integration - Maps - Organizer - TV-out - Audio/video player/editor - Image viewer/editor - Voice command/dial - Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Li-Ion battery |
| Standby | Up to 300 h |
| Talktime | Up to 12 h (2G) / Up to 5 h (3G) |

0 comments:
Post a Comment