Apple iPhone 4
- Price: 41000.00 BDT
- Available Country : Bangladesh
- Made In :
- Product ID 4
- Product Category: Smartphone
- Updated on 2013-04-28
| Technical Specification | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Name | Apple iPhone 4 |
| Operating System | iOS |
| OS Version | 6.1.3 |
| CPU | 1 GHz Cortex-A8 |
| RAM | 512MB |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Display | |
| Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M c |
| Size | 3.5 inches |
| Resolution | 640 x 960 pixels |
| Multitouch | Yes |
| Pixel Density | ~330 ppi pixel density |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Network | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Body | |
| Dimension | 115.2 x 58.6 x 9.3 mm |
| Weight | 137 g |
| Multimedia | |
| Audio | MP3, Vibration, Proprietary ringtones |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Memory | |
| Internal | 8/16/32 GB storage |
| Card Slot | No |
| Data Service | |
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v2.0 with A2DP |
| USB | v2.0 |
| Jack | 3.5 mm jack |
| Camera | |
| Primary | 5 MP |
| Secondary | VGA, 480p@30fps, videocalling over Wi-Fi only |
| Features | - 2592 x 1936 pixels - Autofocus, LED flash - Geo-tagging - Touch focus, HDR |
| Features | |
| FM Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Sensors | - Accelerometer - Gyro - Proximity - Compass |
| Other | - Scratch-resistant glass back panel - Active noise cancellation with dedicated mic - iCloud cloud service - Twitter and Facebook integration - Maps - Audio/video player/editor - Image viewer/editor - Voice memo - TV-out - Document viewer - Predictive text input |
| Battery | |
| Type | 1420 mAh battery |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talktime | Up to 14 h (2G) / Up to 7 h (3G) |

0 comments:
Post a Comment