Apple iPhone 5
- Price: 57000.00 BDT
- Available Country : Bangladesh
- Made In :
- Product ID 6
- Product Category: Smartphone
- Updated on 2013-04-28
| Technical Specification | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Name | Apple iPhone 5 |
| Operating System | iOS |
| OS Version | 6.1.3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| RAM | 1 GB |
| GPU | PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics) |
| Display | |
| Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches |
| Resolution | 640 x 1136 pixels |
| Multitouch | Yes |
| Pixel Density | ~326 ppi pixel |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Network | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GSM A1428, CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - GSM A1428, CDMA200 |
| 4G | LTE 700 MHz Class 17 / 1700 / 2100 - GSM A1428 or |
| SIM | Nano-SIM |
| Body | |
| Dimension | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm |
| Weight | 112 g |
| Multimedia | |
| Audio | Yes |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Memory | |
| Internal | 16/32/64 GB |
| Card Slot | No |
| Data Service | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| USB | v2.0 |
| Jack | 3.5 mm jack |
| Camera | |
| Primary | 8 MP |
| Secondary | 1.2 MP, 720p@30fps, face detection, FaceTime over |
| Features | - 3264x2448 pixels - Autofocus - LED flash - Simultaneous HD video and image recording - Touch focus - Geo-tagging - Face detection - Panorama, HDR |
| Features | |
| FM Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | No |
| Sensors | - Accelerometer - Gyro - Proximity - Compass |
| Other | - Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - Twitter and Facebook integration - TV-out - Maps - iBooks PDF reader - Audio/video player/editor - Organizer - Document viewer - Image viewer/editor - Voice memo/dial/command - Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1440 mAh battery (5.45 Wh) |
| Standby | Up to 225 h (2G) / Up to 225 h (3G) |
| Talktime | Up to 8 h (2G) / Up to 8 h (3G) |

0 comments:
Post a Comment